Historia Zboru „Betel”
Kościoła Zielonoświątkowego w Gołdapi
W powojennej historii Gołdapi pierwszą ewangelikalnie wierzącą osobą był Stanisław Łopieński, który w roku 1947 przeprowadził się wraz z rodziną z Brańska, powiat Bielsk Podlaski. Na początku lat pięćdziesiątych dołączył do niego Lucjan Kowalewski. Początkowo związani byli oni za zborem Baptystycznym w Ełku i tzw. zielonoświątkowcami nie rejestrowanymi. W późniejszym czasie dołączyła do nich pochodząca z Redut, Nadzieja Łopieńska z dziećmi. Nie byli oni członkami żadnego istniejącego zboru. Spotykając się wielokrotnie w swoich mieszkaniach prywatnych modlili się do Boga o duchowe ożywienie, oraz poszerzenie grona osób wierzących.
Odpowiedzią na te modlitwy było nawrócenie się kilku osób w 1985r. Grupa ta powoli się powiększała. Kaznodzieją Bożego Słowa i opiekunem grupy był Lucjan Kowalewski. Jesienią 1985 roku członkowie tej grupy zwrócili się z prośba do pastora Zboru z Kętrzyna (był to wówczas najbliższy zbór o charakterze zielonoświątkowym), Władysława Plewińskiego o duchową opiekę i stali się formalnie placówką Kętrzyńskiego Zboru.
W marcu 1988 roku społeczność Gołdapska podziękowała zborowi Kętrzyńskiemu za opiekę i podjęła decyzja o założeniu samodzielnego zboru. Na pastora został wybrany kaznodzieja zboru w Szczytnie Marek Ciak, który od stycznia 1987 roku regularnie odwiedzał grupę wierzących w Gołdapi. Nowo powstały zbór przyjął nazwę hebrajską „Betel”, która oznacza Dom Boży.
Od samego powstania zboru dbamy aby nasze nabożeństwa charakteryzowała prostota i skupienia na osobie zbawiciela Pana Jezusa Chrystusa. Dużą uwagę przywiązujemy do czytania Pisma Świętego i modlitwy. Cieszymy się że Bóg trwale zmienił życie wielu ludzi. Ważną częścią działania naszego Kościoła stanowią spotkania w mieszkaniach prywatnych, poświęcone modlitwie i wspólnemu rozważaniu Pisma Świętego.
W lipcu 1988r. Władze Miasta przydzieliły nam lokal przy ulicy Paderewskiego 4 (dawna ulica Pionierska). Po krótkim remoncie, jesienią 1988 roku rozpoczęły się w tym budynku regularne spotkania.
W lutym 1998 roku musieliśmy opuścić nasz dotychczasowy lokal. Był on częścią większego budynku, a władze miasta ze względu na jego zły stan techniczny podjęły decyzję o jego rozbiórce. Do czerwca 2001 roku zgromadzaliśmy się na nabożeństwach niedzielnych w wynajmowanych salach, głównie w Gołdapskim Domu Kultury. Grupy domowe i spotkania modlitewne odbywały się w mieszkaniach prywatnych.
Odpowiedzią na nasze modlitwy była możliwość zakupu budynku znajdujący się przy ul. Woj. Polskiego 12a. Dawne warsztaty i garaże został zakupiony późną jesienią 1999 roku. Ostatnią ratę należności wpłaciliśmy jesienią 2000r. i rozpoczęliśmy pierwsze prace remontowe, a w czerwcu 2001 roku rozpoczęliśmy regularne spotkania w tym budynku. W kwietniu 2002 roku nastąpiło oficjalne otwarcie.
Dzięki łasce Bożej zbór stale wzrastał co powodowało że istniejąca sala nabożeństw stała się za ciasna.
W 2016 roku rozpoczęła się rozbudowa budynku Kościelnego i powiększenie go o nową salę spotkań. Oficjalne otwarcie odbyło się w dniach 12,13.05.2018r. z udziałem biskupa Kościoła Zielonoświątkowego.
Ważną częścią historii naszego zboru było i jest nasze zaangażowanie na rzecz głoszenia ewangelii. Nasza praca misyjna przyczyniła się do powstania sześciu zborów: 1989 w Łomży, 1991 w Giżycku, 1994 w Suwałkach, 1996 w Warszawie, 1999 w Ostrołęce, 2017 w Ełku prowadziliśmy tez pracę w Augustowie, Zambrowie i Węgorzewie (zbór powstał w marcu 2005r. przy dużym zaangażowaniu zboru w Giżycku). Aktualnie regularne spotkania prowadzimy Olecku i Baniach Mazurskich.
Stale modlimy się o tę część polski w której mieszkamy i pracujemy, o nasze rodziny, sąsiadów, zakłady pracy, przełożonych. Naszym pragnieniem jest aby prawdy które głosił Pan Jezus Chrystus były powszechnie znane i przestrzegane.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.